Najprawdopodobniej jesteś jedną z tych osób, które podczas przeziębienia sięgały po inhalacje z rumianku, aby złagodzić objawy kataru. Pamiętasz, jaki był ich efekt? A czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, aby taki zabieg powtarzać częściej, także wtedy, gdy katar nie dokucza? A może szukasz znakomitego sposobu na zwalczanie stresu? Twoje dziecko nie radzi sobie z infekcjami? Kluczem do sukcesu może stać się aromaterapia.
Niezwykła moc zapachów
Jeszcze do niedawna zapomniana, dziś ciesząca się coraz większą popularnością. Aromaterapia polega na minimalizowaniu różnych dolegliwości olejkami eterycznymi. Z ich dobroczynnego działania można korzystać poprzez inhalacje, za pomocą kominków aromatycznych, nawilżaczy powietrza oraz przez skórę. Olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin (liści, kory, korzenia, żywicy, kwiatów, owoców). Wchłonięte do organizmu wnikają do naczyń krwionośnych i w zależności od swoich unikalnych właściwości, wpływają na organizm niezwykle pozytywnie.
Rozgrzej się!
Nic tak nie dokucza zimą jak wszechobecny chłód. Długie stanie na przystanku, przemarznięte stopy i dłonie – w takich momentach znakomitym wybawieniem staje się kąpiel z dodatkiem rozgrzewających olejków. Zaaplikowanie kilku kropel olejku macadamia, olejku z imbiru czy kardamonu pozwoli rozgrzać ciało, odprężyć się i zadbać o własny komfort, a przy tym rozgrzeje także zmysły.
Aromatyczna pomoc przy przeziębieniach
Leczenie przeziębienia, zapalenia zatok czy innych infekcji bywa niezwykle uciążliwe. Niekiedy efekty pojawiają się po długim czasie. A co, jeśli katar i kaszel są tak dokuczliwe, że szukamy wsparcia, które przyniesie ulgę tu i teraz? Z pomocą mogą przyjść właśnie olejki eteryczne. Nie zlikwidują objawów zupełnie, ale pomogą złapać oddech, być może zmniejszyć obrzęki dróg oddechowych czy rozrzedzić wydzielinę zalegającą w układzie oddechowym. Warto sięgnąć wtedy po olejek eukaliptusowy czy kamforowy i dodać go do inhalacji. Wiele olejków posiada właściwości przeciwbakteryjnie, odkażające, przeciwzapalne, a nawet przeciwwirusowe. Ponadto pobudzają poprawną pracę układu odpornościowego.
Domowe SPA
Wracasz do domu po całym dniu pracy i czujesz napięcie w mięśniach, w głowie? Stwórz własne SPA i pozbądź się stresu! Wystarczy kilka ulubionych olejków eterycznych i coś, co pozwoli rozprowadzić aromat po całym domu. Możesz skorzystać z nawilżacza powietrza (jeśli posiada funkcję aromaterapii), co zdecydowanie ułatwi sprawę. A które olejki pomogą się odprężyć? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olejek jałowcowy, lawendowy, melisowy, neroli, geraniowy, różany. Sięgnij także po swoje ulubione zapachy, które przywołują miłe wspomnienia. Rozsiądź się wygodnie w fotelu i ciesz się chwilą… Wystarczy tak niewiele, prawda?
Aromaterapia dla dzieci
Istnieje wiele opinii na temat stosowania aromaterapii w przypadku najmłodszych. Niektórzy zalecają ją dopiero po ukończeniu kilku lat, inni natomiast polecają terapię zapachami już u niemowląt powyżej 4 tygodnia życia. Warto pamiętać, że nie każdy olejek można stosować u maluszka. Przed zaaplikowaniem olejku należy sprawdzić, czy dany zapach dobraliśmy odpowiednio i czy jego właściwości pozytywnie wpłyną na komfort dziecka. Najbezpieczniejszą metodą aromaterapii w przypadku dzieci są inhalacje. Istnieje też lista kilku zapachów, które, rozcieńczone, można stosować nawet u najmłodszych, np. sosnowy, majerankowy czy lawendowy.
Jeśli szukasz odpowiedniego nawilżacza powietrza z funkcją aromaterapii, sprawdź Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza N`OVEEN UH2100 X-LINE.